Early Bird Series

ELYC

Results are final as of 19:49 on April 5, 2022

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Jon Shaw   PHANTOM   1004 1.0 4.0 1.0 6.0 6.0
2nd John Wilcox   RS AERO 9 2299 1014 4.0 1.0 3.0 8.0 8.0
3rd Jimmy Sandison   PHANTOM 1326 1004 3.0 3.0 2.0 8.0 8.0
4th Roo Purves   Radial/ILCA 6   1147 5.0 5.0 4.0 14.0 14.0
5th David Farmer   STREAKER 1920 1128 6.0 6.0 5.5 17.5 17.5
6th Rory Ferrier   Radial/ILCA 6   1147 2.0 2.0 21.0 DNC 25.0 25.0
7th S Fraser   LASER/ ILCA 7 215301 1100 7.0 10.0 8.0 25.0 25.0
8th I McGonigal   RS AERO 7 3444 1065 8.0 12.0 11.0 31.0 31.0
9th Alison Kinnie   Radial/ILCA 6 143207 1147 11.0 11.0 10.0 32.0 32.0
10th A MacKinnon   Radial/ILCA 6 173486 1147 21.0 OCS 7.0 5.5 33.5 33.5
11th C Wise   Radial/ILCA 6 186696 1147 18.0 13.0 7.0 38.0 38.0
12th O Hardman   Radial/ILCA 6 175461 1147 21.0 OCS 8.0 9.0 38.0 38.0
13th C Coley   2000 2647 1114 10.0 9.0 21.0 DNC 40.0 40.0
14th C Massie B Hay 2000   1114 15.0 14.0 13.0 42.0 42.0
15th Fiona Nightingale   LASER/ ILCA 7 169106 1100 14.0 15.0 14.0 43.0 43.0
16th Jacquie Massie   TOPPER   1365 13.0 21.0 DNC 12.0 46.0 46.0
17th Bruce Miller   MUSTO SKIFF 352 849 9.0 17.0 DNF 21.0 DNC 47.0 47.0
18th Mark Taylor I Taylor RS 200 1016 1046 12.0 21.0 DNC 21.0 DNC 54.0 54.0
19th P Moseley   TOPPER 23662 1365 16.0 21.0 DNC 21.0 DNC 58.0 58.0
20th C McKendrick   TOPPER 24072 1365 17.0 21.0 DNC 21.0 DNC 59.0 59.0


Email resultssec@elyc.org.uk (note the two s's in the middle by the way) to let us know of any errors.

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Jon Shaw   PHANTOM   1004 40:53 0:40:43 0:00:00 1004 1.0
2 Rory Ferrier   Radial/ILCA 6   1147 46:52 0:40:52 0:00:10 1150.937 2.0
3 Jimmy Sandison   PHANTOM 1326 1004 41:30 0:41:20 0:00:37 1019.144 3.0
4 John Wilcox   RS AERO 9 2299 1014 42:30 0:41:55 0:01:13 1043.702 4.0
5 Roo Purves   Radial/ILCA 6   1147 48:15 0:42:04 0:01:33 1184.908 5.0
6 David Farmer   STREAKER 1920 1128 49:35 0:43:57 0:03:39 1217.652 6.0
7 S Fraser   LASER/ ILCA 7 215301 1100 48:57 0:44:30 0:04:09 1202.099 7.0
8 I McGonigal   RS AERO 7 3444 1065 49:11 0:46:11 0:05:49 1207.829 8.0
9 Bruce Miller   MUSTO SKIFF 352 849 39:27 0:46:28 0:04:53 968.801 9.0
10 C Coley   2000 2647 1114 52:28 0:47:06 0:07:06 1288.46 10.0
11 Alison Kinnie   Radial/ILCA 6 143207 1147 55:45 0:48:36 0:09:03 1369.091 11.0
12 Mark Taylor I Taylor RS 200 1016 1046 50:51 0:48:37 0:08:15 1248.758 12.0
13 Jacquie Massie   TOPPER   1365 45:01 0:49:28 0:07:58 1658.258 13.0
14 Fiona Nightingale   LASER/ ILCA 7 169106 1100 54:45 0:49:46 0:09:57 1344.533 14.0
15 C Massie B Hay 2000   1114 57:37 0:51:43 0:12:15 1414.932 15.0
16 P Moseley   TOPPER 23662 1365 48:32 0:53:20 0:11:29 1787.799 16.0
17 C McKendrick   TOPPER 24072 1365 53:45 0:59:04 0:16:42 1979.963 17.0
18 C Wise   Radial/ILCA 6 186696 1147 54:19 1:11:02 0:23:11 2000.837 18.0
19 A MacKinnon   Radial/ILCA 6 173486 1147 OCS       21.0
19 O Hardman   Radial/ILCA 6 175461 1147 OCS       21.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 John Wilcox   RS AERO 9 2299 1014 32:13 0:31:46 0:00:00 1014 1.0
2 Rory Ferrier   Radial/ILCA 6   1147 37:13 0:32:27 0:00:46 1171.372 2.0
3 Jimmy Sandison   PHANTOM 1326 1004 32:56 0:32:48 0:01:02 1036.557 3.0
4 Jon Shaw   PHANTOM   1004 33:00 0:32:52 0:01:06 1038.655 4.0
5 Roo Purves   Radial/ILCA 6   1147 38:12 0:33:18 0:01:45 1202.322 5.0
6 David Farmer   STREAKER 1920 1128 38:58 0:34:33 0:03:08 1226.452 6.0
7 A MacKinnon   Radial/ILCA 6 173486 1147 39:44 0:34:38 0:03:17 1250.583 7.0
8 O Hardman   Radial/ILCA 6 175461 1147 40:04 0:34:56 0:03:37 1261.074 8.0
9 C Coley   2000 2647 1114 39:49 0:35:45 0:04:25 1253.205 9.0
10 S Fraser   LASER/ ILCA 7 215301 1100 39:21 0:35:46 0:04:24 1238.517 10.0
11 Alison Kinnie   Radial/ILCA 6 143207 1147 41:18 0:36:00 0:04:51 1299.892 11.0
12 I McGonigal   RS AERO 7 3444 1065 38:47 0:36:25 0:04:57 1220.682 12.0
13 C Wise   Radial/ILCA 6 186696 1147 42:36 0:37:08 0:06:09 1340.809 13.0
14 C Massie B Hay 2000   1114 43:32 0:39:05 0:08:08 1370.185 14.0
15 Fiona Nightingale   LASER/ ILCA 7 169106 1100 43:27 0:39:30 0:08:30 1367.562 15.0
16 Bruce Miller   MUSTO SKIFF 352 849 DNF       17.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Jon Shaw   PHANTOM   1004 28:33 0:28:26 0:00:00 1004 1.0
2 Jimmy Sandison   PHANTOM 1326 1004 29:06 0:28:59 0:00:33 1023.342 2.0
3 John Wilcox   RS AERO 9 2299 1014 30:01 0:29:36 0:01:11 1055.577 3.0
4 Roo Purves   Radial/ILCA 6   1147 34:01 0:29:39 0:01:24 1196.243 4.0
5 David Farmer   STREAKER 1920 1128 34:01 0:30:09 0:01:56 1196.243 5.5
5 A MacKinnon   Radial/ILCA 6 173486 1147 34:35 0:30:09 0:01:58 1216.17 5.5
7 C Wise   Radial/ILCA 6 186696 1147 35:45 0:31:10 0:03:08 1257.198 7.0
8 S Fraser   LASER/ ILCA 7 215301 1100 34:23 0:31:15 0:03:06 1209.137 8.0
9 O Hardman   Radial/ILCA 6 175461 1147 36:07 0:31:29 0:03:30 1270.092 9.0
10 Alison Kinnie   Radial/ILCA 6 143207 1147 37:07 0:32:22 0:04:30 1305.259 10.0
11 I McGonigal   RS AERO 7 3444 1065 34:40 0:32:33 0:04:23 1219.101 11.0
12 Jacquie Massie   TOPPER   1365 22:57 0:33:38 0:03:33 1614.137 12.0
13 C Massie B Hay 2000   1114 40:00 0:35:54 0:08:19 1406.655 13.0
14 Fiona Nightingale   LASER/ ILCA 7 169106 1100 40:18 0:36:38 0:09:01 1417.205 14.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com